Урок №1 в 4 класі

Українська мова
4 - клас

Тема.     Іменник.
Повторення вивчення про іменник як частину мови.
  

Тема. Іменник. 
            Повторення вивчення про іменник як частину мови.
Мета: повторити і поглибити знання учнів про іменник, його значення і граматичні ознаки; скласти схему – опору з розбору іменника як частини мови; формувати уміння розпізнавати іменники серед інших частин мови; розвивати пам’ять, спостережливість, творчі здібності учнів.
Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання .
     Прочитати складені словосполучення.
2.  К. хв.    Ім ме ен нн ни ик
- Яка частина мови сховалася у цих буквосполученнях? (Іменник).
3. Прочитай і спиши речення. Підкресли в ньому іменники. Поясни, за якими ознаками ти їх розпізнаєш.
Іменник – неначе велика-велика ріка, яка гордо несе свої води до моря й океану.
- Яка ж тема сьогоднішнього уроку? (Іменник).
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ТЕМА.   Іменник
МЕТА:  - скласти схему – опору з розбору іменника як частини мови;
              - розбирати іменники згідно складеної схеми.

Починаємо вивчати
Ми тепер частини мови.
Всіх їх треба добре знати,
Щоб здобути знань основи.                                           
                                                          Перша з них – іменник, друзі,                        
Цю частину люблять дуже,
Бо усе вона назве,
Дасть імення золоте.

Мама, мир і Україна,
Сонце, небо, світ, людина,
Звуки, букви, слово, мова –
Ось частина ця чудова!

Хто?  Сестричка, ненька, батько,
Пташка, білочка, зайчатко…
Що? Земля, ріка, діброва,
Книжка, зошит, ручка, школа.

  Іменник – велетенська, могутня, незрівнянна за можливістю поповнення новими словами чистина мови. Бо людина завжди щось пізнає, опредмечує.
    У найбільшому 11-томному Словнику української мови нараховується близько 135000 слів! Половина з них припадає на іменник.
  Робота з теми.
Робота в групах.
- Прочитайте запис на дошці:
Назви істот –
Назви неістот –
Власні назви –
Загальні назви –                                                                                                           
- На які питання відповідають слова – назви істот, неістот?
- Як пишуться власні назви, загальні?
- Доберіть і запишіть іменники.
- Перевірка. Доведіть свою думку.

Робота за підручником.
     Вправа 87.    1.  Прочитайте виразно вірш.
                        2. Назвіть іменники. Доведіть свою думку.  (У парах)
                        3. Доберіть і запишіть приклади іменників, дотримуючись такої послідовності:      назви істот –
 (У групах.)               назви неістот –
                                  власні назви –
                                  загальні назви –
-         Доведіть свою думку.    Що знаєте про власні іменники?

Підсумок схема-опора                                                             істоту
                                                                                                            неістоту
ІМЕННИК                 (Хто? Що?)            називає предмет          власні
                                                                                                             загальні
Прочитайте правило. Прочитайте під правилом замітку.
Осмислимо теоретичний матеріал і продовжимо схему – опору.
 У парах поставте запитання до правила і дайте на них відповіді.


- Продовжимо складати схему - опору.

                                                                                                            істоту
                                                                                                            неістоту
ІМЕННИК                 (Хто? Що?)            називає предмет          власні
                                                                                                             загальні
граматичні ознаки           рід                       ч. р.,  ж. р.,  с. р.       
                                              число                  одн.,  мн.
                                             змінюються за питаннями           чого?,  чому?, чим?,
  Фізхвилинка.
Завдання по рядах у парах.       І ряд – записати два ім. ч. р.
                                                          ІІ ряд – два ім. ж. р.
                                                          ІІІ ряд – два ім. с. р.
- Складіть і запишіть речення. З якого віршу ці слова? Хто їх автор?
 Вода, з-під, явора, тече.
Надпишіть іменники. Доведіть.
- Підкресліть головні і другорядні члени речення .
Висновок.  Іменник є членом речення головним або другорядним.
- Продовжимо складати схему - опору.

                                                                                                            істоту
                                                                                                            неістоту
ІМЕННИК                 (Хто? Що?)            називає предмет          власні
                                                                                                             загальні
граматичні ознаки           рід                       ч. р.,  ж. р.,  с. р.       
                                              число                  одн.,  мн.
                                             змінюються за питаннями           чого?,  чому?, чим?, 
                                             головний і другорядний чл. реч.

Вправа. 89 (3)  Поясни, чому слова  розум, добро, радість, щастя, любов  належать до іменників. Склади і запиши речення з двома словами на вибір.                                              (І сила перед розумом никне.   Любов, щастя і радість – важливі людські почуття.)    
Чи можливо доторкнутися до того, що означають ці іменники?
Висновок. Ці іменники мають абстрактне значення.

Підсумок.
- Слова якої частини мови ми пригадали на уроці?
-  Яку частину мови називають іменником?
- За схемою-опорою проаналізуйте слова:
                                 слово і думки.

Слова – це немов би одяг ваших думок. Нехай же слова ваші завжди будуть гарними і ясними, а думки добрими й розумними.

Д/З  Вправа 91 за завданнями.

Презентація



Немає коментарів:

Дописати коментар